DANIŞMA HATTI 0 850 933 42 46 EN

İçim Rahat
İçim Rahat
İçim Rahat

İçim Rahat

Kolay Sindirim için İçim Rahat Laktozsuz Ailesi

İçim Rahat Laktozsuz Ailesi, süt içerisinde bulunan doğal laktaz enzimiyle süt şekerini, paketleme aşamasında parçalar. Bunun sonucunda oluşan laktozsuz süt, laktozu sindirmekte zorlanan kişilerde görünen şişkinlik ve gaz şikayetlerini azaltarak rahat bir gün sunar.

İçim Rahat Laktozsuz Ailesi, laktoz dayanıksızlığı sebebiyle yaşanan şikayetleri çözmenin yanı sıra; diyeti sırasında şişkinlik hissetmek istemeyenler, hafif ve sağlıklı beslenmeyi önemseyenler, hamileler ve emziren anneler tarafından da rahatlıkla tercih edilebilir.  Süt, kefir ve  yoğurt keyfinizden vazgeçmemek ve tüm faydalarından yararlanmanız için İçim Rahat her geçen gün büyüyen ailesi ile sizlerle.

Neden İçim Rahat?

Bağırsaklarda yeterli miktarda laktaz enzimi sentezlenemediği zaman laktoz bağırsaklarda parçalanamaz ve emilemez. Laktoz kana geçebilecek daha küçük parçacıklara bölünemediğinden bağırsak içinde kalarak buranın sıvı-mineral dengesini olumsuz etkiler. Aşırı sıvı-mineral birikimiyle genişleyen bağırsaklarda hareketlilik artar ve ishal ortaya çıkar. Bunun yanında serbest halde yıkılmadan kalın bağırsaklara ulaşan laktoz buradaki bakteriler tarafından mayalanma işlemine uğrar ve ortaya hidrojen gazı çıkar. Fazla miktardaki hidrojen hem ishali arttırır hem de gaz ve şişkinlik başta olmak üzere diğer sindirim sistemi şikayetlerine yol açar. Bu olaya tıp dilinde, Laktoz İntoleransı, Laktoz Malabsorpsiyonu ya da Laktaz Eksikliği gibi tanımlar verilmiştir.

Dünyada laktoza intolerans, toleranstan daha fazladır.

Coğrafyaya göre değişiklik gösteren laktoz intoleransı oranı sırasıyla Uzak Doğu Ülkelerinde neredeyse %100, Güney Amerika’da %73, İtalya’da %39, Fransa’da %37, Afrika ülkelerinde %73, Türkiye’de ise %70 olarak görülmektedir. (*)

Laktoz intoleransı

Laktoz intoleransı, toplumun büyük bir kısmının süt ve süt ürünleri tükettiğinde mağdur olduğu bir rahatsızlıktır. Peki laktoz nedir? 

Laktoz, bir tür şeker olup özellikle süt ve süt ürünlerinde bulunur. Kısacası anne sütünde ve inek sütünde bulunan karbonhidrattır. Laktoz, bağırsaklarda bulunan laktaz adlı enzim tarafından parçalanır. Ancak bu enzim yetersiz çalıştığında ya da bağırsaklarda yeterince bulunmadığında kişiler bu durumdan mağdur olabilmektedir. Dolayısıyla bu etkili madde bazıları için alerjen etkiler gösterebilmektedir.

Laktoz İntoleransı Nedir?

Laktoz intoleransı, süt ve süt ürünlerinde bulunan ve sütün temel karbonhidratı olan süt şekerinin sindirilememesine bağlı olarak gelişen bir sindirim sistemi hastalığıdır. Hemen hemen herkesin laktoz sindirme becerisiyle doğduğu bilinir ve laktoz, normalde laktaz enzimi tarafından glukoz ve galaktoza ayrıştırılır. Böylece ince bağırsakta sindirimi sağlanır. Ancak laktaz enzimi yetersiz kaldığında laktoz sindirilmeden kalın bağırsağa geçer ve intoleransı olan kişilerin bazı semptomları yaşamasına sebep olur. Laktoz içerikli besinlerin tüketimi sonrası ortaya çıkan belirtiler kimi zaman yaşam kalitesinin düşmesine sebep olabilir.

Laktoz İntoleransının Çeşitleri Nelerdir?

Laktoz intoleransı, 3 farklı çeşide sahiptir ve her biri farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. 

• Birincil Laktoz İntoleransı: Primer laktoz toleransı diye de adlandırılan bu çeşit en yaygın görülen intolerans türüdür. Çoğu kişi yeterli laktazla doğsa da laktaz miktarı yaşlanma sonucu zamanla azalabilir.  

• İkincil Laktoz İntoleransı: Çölyak hastalığı ve inflamatuar bağırsak hastalığı sindirim sistemi hastalıkları ya da mide hastalıklarına bağlı olarak gelişebilir. Bu tür hastalıklarda laktaz üretimi zarar görür ve intolerans gelişir. Ancak altta yatan neden tedavi edilirse, laktaz seviyelerinin düzelebileceği belirtilir.

• Konjenital Laktoz İntoleransı: Nadiren  kalıtsalsaş olan bu durum, bebeklerin anne sütüne karşı intoleransı olmasına sebep olabilir. Kusurlu bir gen, çocuklarda laktaz yokluğuna sebep olabilir.

Laktoz İntoleransı Belirtileri Nelerdir?

Laktoz intoleransı belirtileri, bir süt veya süt ürünü tükettikten 30 dakika ve iki saat arasında meydana gelir. Belirtiler hafif ya da şiddetli olabilir. Laktoz alerjisi belirtileri ise şu şekildedir:

• Karın krampları
• Şişkinlik
• Gaz
• İshal
• Mide bulantısı

Laktoz anne sütünde olduğu gibi mamalarda da bulunabilir. Bu durumda bazı bebekler laktozu gerektiği gibi sindiremeyebilirler. Zira bebeklerde oluşan intolerans, laktoza etki eden genin eksikliğinden kaynaklanabileceği gibi sonradan oluşan enzim eksikliğinden de kaynaklanabilir. Bebeklerde laktoz intoleransı belirtileri arasında ishal bulunur. Dışkı çıkarken ağlamak, gaz, şişkinlik, kilo alamamak, sinirlilik ve karında ağrı ya da şişlik de belirtiler arasında gösterilir.

Laktoz intolerans sıklığı nedir?

“İskandinav ülkelerinde %2, İtalya’da %70, Güney Amerika ve Afrika’da %50, Amerika’daki farklı etnik gruplara bakıldığında %15-75 arasında ve Asya’da neredeyse %100’e ulaşmıştır. Türkiye’de ise bu oran %70-80 seviyesindedir. Bu da şu anlama gelmektedir; her 10 kişiden en az 7’sinde laktoz intoleransı görülmektedir.”

Kaynakça: Türk Gastroenteroloji Vakfı

Laktoz İntoleransı Nedenleri Nelerdir?

Laktoz hassasiyetinin başlıca sebepleri arasında laktaz eksikliği bulunur. Zamanla yaşa bağlı olarak laktaz enzimi daha az üretilebilir. Bir yaralanma veya hastalık sonucunda laktaz üretimi durabilir. Bu durumda yine intoleransın oluşmasının nedenleri arasında gösterilir. Ayrıca çok erken doğan yani prematüre bebekler, laktaz üretemeyebilirler.  Tüm bunlar dışında bazı ilaçlar laktoz içerebilir. Dolayısıyla ilaç alırken eczacınıza danışabilirsiniz.

Laktoz İntoleransına Karşı Yapılabilecekler Nelerdir ve Çözüm Nedir?

• Laktozsuz süt ve süt ürünlerini tercih ederek sütün lezzetinden ve faydalarından vazgeçmeden tüketebilirsiniz.
• Sütlü tatlılarınızda, kahvaltınızda, bowllarınızda laktozsuz sütü tercih edebilirsiniz. 
• Yemeklerinizde ve aperatif olarak laktozsuz yoğurt tercih edebilirsiniz.
• Bağışıklığını güçlendirmek için laktozsuz kefir tercih edebilirsiniz.
• Kahvaltılarınızda, sandiviçlerinizde laktozsuz peynir tercih edebilirsiniz. 

Laktoz İntoleransı Tanısı Nasıl Konulur?

Süt içtikten 1-2 saat sonra sonra şişkinlik ya da mide ağrısı hissediyorsanız, sizde de laktoz intoleransı olabilir. Bunun için laktozlu ürünlere ara vererek ve vücudunuzu gözlemleyerek anlayabileceğiniz gibi tıbbi testlerle de tanı koyulabilmektedir. Örneğin İnce bağırsak biyopsisi, laktoz intoleransı testi ve laktoz nefes testi bunlardan birkaçıdır. 

Laktoz İçeren Gıdalar Nelerdir?

Laktoz, tüm süt ve süt ürünlerini içeren gıdalarda değişik dozlarda bulunabilir. Laktoz intoleransı, laktoz içeren süt, süt tozu, dondurma, pasta, peynir, krema, yoğurt, sütlü çikolata, işlenmiş gıdalar, sosis, sucuk ve patates cipsi gibi süt ve süt ürünleri ihtiva eden besinler tüketildiğinde ortaya çıkabilir.  Şiddetli intoleransa sahip bireyler, ufak miktarda da tüketse ciddi semptomlar ile karşı karşıya kalacağı için yaşam kaliteleri de düşebilir. Bireyler, kalsiyum, protein, D vitamini ve A vitamini açısından zengin gıdalardan mahrum kalırlar. Dolayısıyla hastalar, doktor kontrolünde laktoz intoleransı diyeti içerisine diğer protein kaynaklarını ekleyebilirler ve vitamin eksikliklerini takviye şeklinde alabilirler.

Laktoz İçeren Ürünler Tüketilirse Ne Olur?

Laktoz intoleransı olan kişiler laktoz disakkaritinini yani süt şekerini tam olarak sindiremezler. Böylelikle süt ürünleri tüketildiği takdirde, bu gıdalardan gelen laktoz bağırsaklarına geçer. Bu tür gıdalar da gaza, şişkinliğe, kramplara ve ishale neden olabilir. Yine de laktoz hassasiyeti olan çoğu kişi tüm süt ürünlerini bırakmak zorunda olmadan süreci yönetebilir. Laktozsuz süt ve yoğurt ürünlerini gönül rahatlığı ile kullanabilirler. 

İçim Rahat Laktozsuz süt, içerisinde bulunan doğal laktaz enzimiyle süt şekerini, paketleme aşamasında parçalar. Bunun sonucunda oluşan laktozsuz süt, laktozu sindirmekte zorlanan kişilerde görülen şişkinlik ve gaz şikâyetlerini azaltarak rahat bir gün sunar.

İçerdiği protein, kalsiyum ve vitaminler bakımından diğer sade sütlerle aynı olan İçim Rahat, laktoz dayanıksızlığı sebebiyle yaşanan şikâyetlerin yanı sıra; diyeti sırasında şişkinlik hissetmek istemeyenler, hafif ve sağlıklı beslenmeyi önemseyenler, hamileler ve emziren anneler tarafından da tercih edilebilir. Süt keyfinizden vazgeçmemek ve sütün tüm faydalarından yararlanmak için İçim Rahat laktozsuz sütü içebilirsiniz. (*)

Süt İle İlgili Merak Ettikleriniz

Bunları Biliyor musunuz?

Üretim Süreci

Laktaz Enzimi ile Laktoz Parçalanması (Hidroliz)

Laktozun, glikoz ve galaktoza ayrılması; hayvanlar, bitkiler ve mikroorganizmalarda bulunan beta-galaktosidaz yani laktaz enzimleri ile gerçekleştirilir. Endüstride sadece mikroorganizmalardan elde edilen enzimler kullanılmaktadır. Herhangi bir ön işleme gerek duyulmaksızın elde edilen son ürünlerin bozulmadan kalması ve besin içeriğinde herhangi bir kayıp olmaması nedeniyle enzimatik hidrolizlenme; hidrolaz enzimi ile yapısındaki bir molekül suyun çıkarılması yoluyla parçalanması teknik açıdan daha uygundur. Enzim fiyatlarının yüksek olmasından dolayı da, piyasadaki laktozsuz ürünlerin maliyeti, diğerlerine oranla daha yüksektir. (*)

Kaynaklar

• Holsinger, V.H.; Kligerman, A.E. 1991. Applications of Lactose In Dairy Food and Other Foods Containing Lactose. Food Technology 45 (1) 92, 94 – 95.
• Pereltsvaig, A. (2014, October 29). Global Geography of Milk Consumption and Lactose (In)Tolerance, 13 Mart 2016, http://www.languagesoftheworld.info/uncategorized/global-geography-milk-consumption-lactose-intolerance.html#ixzz45i4PpWIn
• ASÜD (Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayiciler Derneği) Süt Bileşenleri ve Beslenmedeki Önemi, http://www.asuder.org.tr/sut-ve-sut-urunleri/sut/
• Güney, Ö., 2014, Laktozsuz Süt Ürünlerinin Geliştirilmesi, https://prezi.com/q0svf84tfk7d/laktozsuz-sut-urunlerinin-gelistirilmesi/
• BEYERLEIN, L., POHL, D., DELCO, F., STUTZ, B., FRIED, M., & TUTUIAN, R. (2008). Correlation between symptoms developed after the oral ingestion of 50 g lactose and results of hydrogen breath testing for lactose intolerance. Alimentary Pharmacology & Therapeutics, 27(8), 659–665. https://doi.org/10.1111/j.1365-2036.2008.03623.x
• Demir, H., Savci, E. N., & Ergun, C. (2020). The relationship between consumptions of dairy and fermented dairy products in lactose intolerance among students of a foundation university in Istanbul. Journal of Food Science and Nutrition Research, 03(02). https://doi.org/10.26502/jfsnr.2642-11000043
• Gudmand-Høyer, E. (1994). The clinical significance of Disaccharide Maldigestion. The American Journal of Clinical Nutrition, 59(3). https://doi.org/10.1093/ajcn/59.3.735s

En özel sofralarınız için,
birbirinden lezzetli ve pratik tarifler...