DANIŞMA HATTI 0 850 933 42 46 EN

Yoğurt mucizesi ile fark yaratın!

Yoğurt mucizesi ile fark yaratın!

Yoğurt mucizesi ile fark yaratın!

Benim mutfak yolculuğumun başlaması, çocukluk yıllarıma ve babaannemin maharetli tariflerine dayanır. Babaannem, “Sabahları şu yoğurdu yemeden ayılamıyor, güne başlayamıyorum.” derdi. Biz torunları da, “Babaannem, yoğurdu bize sevdirmek için yapıyor, ballandırarak anlatıyor.” derdik. Aradan geçen yıllar içinde, yakın ailem, arkadaş çevrem ve son yıllarda da izleyicilerim, benimle yoğurt mucizesi ile ilgili o kadar çok deneyim paylaştılar ki artık ben de muazzam bir yoğurt bağımlısı haline geldim. Bu bağımlılık, sanırım son 15 yılda kendime yaptığım en büyük yatırım oldu. Özellikle, 40’lı yaşları geçen hanımlar, sizlere bir çağrıda bulunmak istiyorum: Ne olur, kalsiyum ile ilgili eksikliği hemen ilaçlarla takviye etmeye başlamayın. Muhakkak bir öğününüze 100 gram yoğurt ekleyin. Hem kemiklerdeki kalsiyum azalmalarınız, hem sebebini bilmediğiniz şişkinlik şikayetleriniz, hem de hormon seviyenizin düşmesi sebebi ile yaşanan cilt kuruluğu problemlerinin süratle azaldığını hissedeceksiniz.

Ben, beslenme uzmanı veya doktor değilim ama kendi mutfağını çok iyi kullanan ve doğru beslenen, orta yaşını sürmekte olan biriyim. Benden daha genç olanlar ve anne adayları; ne olur yoğurtla ilgili bütün bilgileri dikkate alın. İnsan vücuduna gerçekten olağanüstü etkileri var. Çocukluk yıllarımızda şimdiki kadar yoğurt özendirici değişik tatlarda ürünler yoktu. Okul yıllarımdan hatırlarım; seven çok sever, alışkanlığı olmayan da daha çok ayran-simit eşleşmesi yapardı. Şimdilerde diyorum ki, anneler keşke daha çok ısrarcı olsaymış, keşke sofralarımızın olmazsa olmazı yoğurt alışkanlığını daha iyi benimsetebilselermiş çocuklarına. Bugün, basit bağırsak şişkinliklerinden asrımızın derdi kansere kadar birçok problemin çözümü olarak doktorlar yoğurt tüketiminin önemini anlatıyorlar. Doktor Mehmet Öz, Taylan Kümeli ve Prof. Dr. Osman Müftüoğlu gibi uzman kişilerin yoğurt ile ilgili verdiği bilgileri göz ardı etmeyin, araştırın.

Bir protein deposu ve B vitamini yükü olan yoğurdun soframızdaki lezzet bağlayıcı özelliğinden bahsetmek istiyorum. Türk mutfağının yoğurtlu çorbaları; sıcak çorbada sofraların kralı yayla çorbası, soğuk çorbada ise sofranın kraliçesi ayran aşı çorbası olabilir. Sevdiğimiz o güzelim dolmalara, nefis semizotu ve ıspanak yemeklerine, lezzetle pişmiş pilava ilave edilen birkaç kaşık yoğurt, damakları şenlendirir ve yemekleri daha da nefis hale getirir. Sadece sıcak yemeklerde değil, özellikle Ege Bölgesi’nde birçok zeytinyağlı ile de yoğurt ikramı yapılır. Bazen tek başına süzme yoğurt-nane eşleşmesi bile insanın damağını mutlu kılar. Yaz aylarının en sevileni cacık ve buzlu ayran, neredeyse her gün soframızda bulunabilen eşsiz lezzetlerdendir. Türk mutfağında ve Anadolu yöre yemeklerinde, yoğurtla yapılan onlarca tarife rastlamak mümkündür; yoğurtlu ekmek, pide, pişi, revani ve yoğurtlu kek derken, liste uzar gider. Bu yazımı okur okumaz, lütfen benim için kendinizi ödüllendirin, bir öğününüzde mutlaka yoğurdu sabit hale getirin ve sürekli tüketin. Hepimiz için sevebileceğimiz bir yoğurt yeme biçimi olduğuna inanıyorum. Kim bilir, belki bir gün, bu sayfadan yeni yoğurtlu tarifleri birbirimizle paylaşıp, bilgimizi artırırız.

Yaz aylarının, keyifli, sağlıklı ve çok lezzetli geçmesini diliyorum.

En özel sofralarınız için,
birbirinden lezzetli ve pratik tarifler...