DANIŞMA HATTI 0 850 933 42 46 EN

Niçin Kalsiyuma İhtiyaç Duyarız?

Niçin Kalsiyuma İhtiyaç Duyarız?

Niçin Kalsiyuma İhtiyaç Duyarız?

Vücudun ihtiyacı olan enerji ve besin öğeleri, besinlerimiz aracılığı ile vücudumuza alınır. Yeterli ve dengeli beslenmede besinler dört gruba ayrılır. Bu dört besin grubu et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, sebzeler ve meyveler ile ekmek ve tahıllardan oluşur. Süt ve süt ürünleri kalsiyum, protein, fosfor, B2 vitamini ve B12 vitamini gibi birçok besin öğesinin önemli kaynağıdır.

Kimler süt ve süt ürünlerini tüketmeli?

Başta yetişkin kadınlar, çocuklar ve gençler olmak üzere; tüm yaş gruplarının süt ve süt ürünlerini yani kalsiyum açısından zengin olan bu grubu her gün tüketmesi tavsiye edilir. Özellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde süt içme alışkanlığının kazanılmasına özen gösterilmesi, çocuk ve gençlerin, bu besinleri her gün önerilen miktarlarda tüketmeleri için teşvik edilmesi gerekir.

Çocuklar tarafından D vitaminiyle zenginleştirilmiş besinler, bebeklik döneminde anne sütüyle birlikte ek gıdalara geçildiği dönemden itibaren alınmalıdır. Güneş ışınları, ihtiyaç fazlası D3 vitamininin oluşumuna neden olmaz ve böylece zararlı doz birikimi önlenir. Kemik kırıklarının daha az olması da yine kalsiyum miktarı ile ilişkilidir. Yani yaşlandığınız zaman gerektiğinde kullanabileceğimiz kalsiyumu kemik bankasında biriktirmek gerekir. Yeterli kalsiyum biriktirmeyen kişiler yaşlandıklarında osteoporoz başta olmak üzere birçok hastalık riski ile karşılaşırlar. Büyüme ve gelişme çağında olan çocukların süt ürünlerini tüketerek büyümesi, ileri yaşlarda görülen osteoporoz (kemik erimesi) hastalığından korunmada çok önemli rol oynar. Süt koruyucu bir gıda olarak tüketilmektedir.

Bileşimindeki maddeler ve özellikleri nedeniyle süt, sadece temel besin maddesi olarak değil, aynı zamanda koruyucu (antikor) bir gıda olarak da kabul edilmektedir. Sütteki vitaminler ve özellikle kalsiyum ve fosfor gibi mineraller, bazı hastalıkların meydana gelmesine engel olmaktadır.

Sonuç olarak kalsiyum sadece besleyici bir gıda değil, aynı zamanda organizmayı zehirli maddelerden ve hastalıklardan koruyucu bir gıda olarak kullanılmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenme vücudun ihtiyacı olan enerji ve besin öğelerinin, her gün ihtiyaç duyulan miktarlarda alınması olarak tanımlanır. Gerekli kalsiyum ihtiyacı sağlanmazsa, bu ihtiyaç kemiklerden çalınacak kalsiyumla karşılanacağından kemikler git gide zayıf lar Vücudumuzun ihtiyacı olan kalsiyum, besin yoluyla karşılandığında, kemik dokusundan kalsiyum alınmayacak, kemik gelişimi için gerekli olan bu mineral besinlerden karşılanacaktır.

Çocuklarda kemiklerin doğru büyümesi ve gelişmesi kalsiyum ve D vitamininin bir arada verilmesi ile sağlanır. D vitamini, vücutta bağırsaklardan kalsiyumun emilimini artırmakta, kemiklerde kalsiyumun yoğunlaşmasını kolaylaştırarak, doğru, sağlıklı büyüme ve gelişme sağlamaktadır.

Kalsiyum vücuttaki organların çalışması için de ihtiyaç duyulan bir mineraldir. Kalsiyumun asıl görevi güçlü kemik ve diş sağlığı sağlamaktır. Kalsiyumun çok küçük bir miktarı kan gibi vücut sıvılarında bulunur ve vücutta önemli işlevler görür. Bu işlevlerin başında güçlü kalp atımı, kan basıncının kontrolü, kasların hareketi, kanın pıhtılaşması, sinirsel mesajların iletimi için de kalsiyuma ihtiyaç vardır.

Kemik kitlesinin beslenme ile ilişkisinde en önemli faktör beslenme yoluyla alınan kalsiyum miktarıdır. Kalsiyum her şeyden önce süt ürünlerinde, bakliyat ve kurutulmuş meyvelerde bulunur. Ayrıca güneş ışınları da kemik gelişimi için çok önemlidir. Bu nedenle açık havada bol egzersiz yapmak sağlıklı büyüme açısından büyük önem taşır.

En özel sofralarınız için,
birbirinden lezzetli ve pratik tarifler...