DANIŞMA HATTI 0 850 933 42 46 EN

Süt ve Sütlü Gıdaların Kemik ve Diş Gelişimi Üzerine Etkisi

Süt ve Sütlü Gıdaların Kemik ve Diş Gelişimi Üzerine Etkisi

Süt ve Sütlü Gıdaların Kemik ve Diş Gelişimi Üzerine Etkisi

Kalsiyum kemiklerimizin oluşumunu ve sağlamlığını sağlayan vücudumuz için zorunlu minerallerden biridir. Kalsiyum pek çok hücresel fonksiyonun yanı sıra kemik yapımında kullanılan temel elemandır.

Yeterli Kalsiyum Için Vazgeçilmez Besin: Süt

Süt; su, yağ, protein, karbonhidrat mineraller ve vitaminden oluşmuştur. Sütün ortalama yüzde 87.3’ü su, yüzde 3.5’i yağ, yüzde 3.4’ü protein, yüzde 5’i karbonhidrat, yüzde 0.7’si minerallerden oluşmuştur. Süt, yoğurt ve peynir vücudumuz için gerekli olan kalsiyum ve riboflavinin en iyi kaynağıdır. Kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum, süt grubu besinler tüketilmeden yeterli sağlanamaz. Bu besinler aynı zamanda protein, fosfor, potasyum, A ve D vitamininin iyi kaynağıdırlar. Süt grubu besinlerin yağ ve kolesterol içeriği değişkenlik göstermektedir.

Diş Sağlığında Kalsiyum’un Önemi

Kalsiyum vücudumuzun temel mineralidir. Vücuttaki kalsiyumun yüzde 99’u kemik ve dişlerde bulunur. Uzun süreli yetersiz kalsiyum alımı kemiklerde yumuşama ve diş çürüklerine neden olabilir. Kalsiyum da diğer mineraller gibi vücutta yapılamaz ve dışarıdan alınmak zorundadır. Süt, başlıca kalsiyum kaynağıdır. Dişlerin oluşumu sırasına yeterli miktarda süt, dolayısı ile kalsiyum alınmamışsa dişler çürümeye daha yatkın olabilir. Süt ve süt ürünlerinin tüketiminin fazla olduğu kişilerde diş sağlığının süt alımının az olduğu kişilere oranla çok daha yerinde olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Kalsiyum kemik, diş ve tırnak sağlığında önemli rol oynar.

Güçlü Kemikler Için Neler Gereklidir?

Kemik büyümesi ve gelişmesi gebeliğin ilk haftalarından başlayarak bütün çocukluk boyunca devam eder ve kız çocuklarında 15-16, erkek çocuklarında ise 17-18 yaşlarına kadar sürer. Kemik, büyüyen ve sürekli olarak kendini yenileyen bir dokudur. Kemiğin yenilenmesi sırasında eski hücreler aralıksız olarak atılırken, yerlerine yenileri üretilir. Çocukluk döneminde bu kemik yapılarının yenilenmesi daha yoğun bir şekilde olmaktadır. Kalsiyum ve D vitamini eksikliğinde, çocuklarda raşitizm ve erişkinlerde osteomalaziye gibi hastalıklar ortaya çıkar. Uzun süreli D vitamini eksikliği kemik zayıflığına yol açabilir. Yoğun büyüme çağındaki çocuklarda ve gençlerde alınan besin içindeki kalsiyum içeriğinin düşük olması yanında D vitamini eksikliğinde, boy uzamalarında yavaşlamaya, kemik mineralizasyon oranının azalmasına ve sonunda kemik kitlesinin düşmesine neden olur. Kemikler ağırlığımızı taşırlar ve çeşitli fiziksel stresler sırasında ayakta durmamızı sağlarlar. İskeletimizi teşkil eden kemiklerimizin bizi yaşam boyu taşıyabilmesi için bazı sağlık kurallarına dikkat etmemiz gerekir. Ergenlik döneminin sonuna kadar kemikler uzar ve sertleşir. Osteoporoz ileri yaşlarda görülürse de sağlam ve sağlıklı kemiklere sahip olmak çocukluk çağında alınacak önlemler ile mümkündür. En yüksek kemik yoğunluğuna ergenlik döneminde ulaşılır ve 30 yaşından sonra kemik yoğunluğunda azalmalar görülür.

Bir yıl içinde çocuğun kemik dokusunun yüzde 75’i yenilenirken, bu oran erişkinlerde yüzde 5-10 civarındadır. Yani, gelişime döneminde her 1-2 yılda bir iskelet sistemi tamamıyla yenilenir. Bu süreç, gebeliğin ilk anlarında başlayıp yaklaşık 20 yaşına kadar devam eder. Çocuğun sağlıklı gelişimi ve kemiklerinin güçlenmesi için besinlerindeki kalsiyum içeriği büyük önem taşır. Kalsiyum her şeyden önce kemiklerimizin ve dişlerimizin temel yapı maddesi olup, vücudumuzdaki kalsiyumun yüzde 99’u bu yapılarda bulunur. Geri kalan yüzde 1’lik kalsiyum, bütün hücrelerin, organların ve sistemlerin doğru çalışması için gereklidir.

Kemik yoğunluğunu belirlemede genetik faktörler, beslenme, fiziksel aktivite, hormonlar ve yaşam tarzı etkilidir.

Çocukların ergenlik öncesi günde 600-800 mg, ergenlik döneminden başlayarak günde 1200-1500 mg kalsiyum alması gerekir. Besinler arasında en önemli kalsiyum kaynağı süt ve süt ürünleridir. Sebzeler ve kalsiyum desteği yapılmış meyve sularında da yeterli kalsiyum vardır.

Çocukluktan erişkinliğe girerken kemik kitlesinin yeterli olabilmesi için kalsiyum alımı yanında spor yapmak da çok önemlidir.

Çocuğunuzun vitamin ihtiyacını karşılaması için, sebze ve meyvelerin mutlaka beslenme çantasında yer alması gerekmektedir. Sandviçin içine domates, salata veya tatlı yeşil biber dilimleri eklemek, ya da patatesli börek yerine sebzeli böreği tercih etmek, çocuklar için daha uygun olacaktır.

Uzun süre hareketsiz yatan hastalarda kemik kitlesinde azalma (osteoporoz) gelişebilmektedir. Bu nedenle her okul çocuğu ve gençlerin beden eğitimi derslerine devamı ve spor yapması önemlidir. İleri yaşlarda kemik erimesine bağlı kırıkların önlenmesi büyük ölçüde çocukluk, özellikle de ergenlik dönemindeki yaşam tarzına bağlıdır. Bu dönemlerde kalsiyumdan zengin besinlerle beslenme, kolalı içeceklerden kaçınma, gerekirse kalsiyum desteği ve yeterli güneş ışığına maruz kalma sağlıklı kemik gelişimi için gereklidir.

Kemiklerimiz 30-35 yaşlarında en sağlam kapasiteye ulaşır. Bu nedenle çocuklar ve gençler yeterli düzeyde kalsiyum almalıdırlar. Kalsiyum gençleri güçlü tutar ve spor, dans veya okul aktivitelerinin daha rahat yapılmasını sağlar. Gençken yeterli miktarda kalsiyumu alınması yaşamın ileri dönemlerinde de sağlıklı kalmayı ve iyi görünmeyi sağlar.

En özel sofralarınız için,
birbirinden lezzetli ve pratik tarifler...