Kalsiyum nedir?

Kalsiyum birçok gıdada bulunan bir mineraldir. Vücudun kemikleri korumak ve birçok önemli işlevi yerine getirmek için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Hemen hemen tüm kalsiyum, yapılarını ve sertliklerini desteklediği kemik ve dişlerde depolanır. Vücudun, kasların hareket etmesi ve sinirlerin beyin ile vücudun diğer her bölümü arasında mesaj taşıması için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Ayrıca kanın pıhtılaşması için de kalsiyuma ihtiyaç vardır,vücudun fosfor ve magnezyum gibi vitamin ve mineralleri kullanmasına yardımcı olur.

Neden kalsiyuma ihtiyacımız var?

Vücudun güçlü kemikleri korumak ve birçok önemli işlevi yerine getirmek için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Hemen hemen tüm kalsiyum, yapılarını ve sertliklerini desteklediği kemik ve dişlerde depolanır. Vücudun ayrıca kasların hareket etmesi ve sinirlerin beyin ile vücudun diğer her bölümü arasında mesaj taşıması için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Ayrıca kanın pıhtılaşması için kalsiyuma ihtiyaç vardır ve vücudun fosfor ve magnezyum gibi vitamin ve mineralleri kullanmasına yardımcı olur.

Kalsiyumun Vücuttaki Etkileri Nelerdir?

Kalsiyum vücutta:

• Güçlü kemikler ve dişler oluşturur
• Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur
• Sinir sistemi aracılığıyla mesaj gönderme görevini üstlenir.

Kalsiyum eksikliğine ne sebep olur?

Vücutta yeterli kalsiyum olmadığında veya vücut diyetler sebeiyle yeterince kalsiyum almadığında kalsiyum eksikliği oluşabilir. Kalsiyum eksikliği, vücudun yeterli kalsiyum almasını engelleyen osteoporoz gibi kemiklerle ilgili bir sorun olduğunda da ortaya çıkabilir.

Ne Kadar Kalsiyum Almalısınız?

İhtiyacınız olan kalsiyum miktarı yaşınıza ve yaşam tarzınıza bağlıdır.

Sporcularda kalsiyum tüketimi;

Sporcular ter yoluyla kalsiyum kaybettikleri için sedanter insanlardan daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Günde 1.000-1.500 mg kalsiyum tüketmelidirler.

65 yaş üstü kişilerde kalsiyum tüketimi;

65 yaş üstü kişiler, daha yüksek osteoporoz riskine sahip oldukları için genç yetişkinlerden daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Günde 1.200 mg kalsiyum tüketmelidirler.

Orta yaşlılarda kalsiyum tüketimi;

Orta yaşlı insanlar günde 800-1.000 mg kalsiyum tüketmelidir.

Bebeklerde kalsiyum tüketimi;

Bebeklerin uygun kemik gelişimi için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Günde 400-800 mg kalsiyum tüketmelidirler.

Kalsiyumun faydaları nelerdir?

Kalsiyum, kas kasılması, sinir fonksiyonu, kan pıhtılaşması ve kan basıncının düzenlenmesi dahil olmak üzere birçok vücut fonksiyonu için gereklidir. Kemikleri korumak ve osteoporozu önlemek için yeterli kalsiyum almak önemlidir. İyi kalsiyum kaynakları arasında süt, peynir, yoğurt, badem, yeşil yapraklı sebzeler ve konserve balık bulunur.

Kalsiyumun zararları nelerdir?

Çok fazla kalsiyum içeren besin tüketimi zararlı olabilir. Böbrek taşları ve arterlerde kalsiyum birikimi gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Doğru miktarda kalsiyum almak önemlidir, bu nedenle sizin için ne kadar kalsiyum tüketiminin doğru olduğu konusunda bir sağlık uzmanıyla konuşmanız önerilir.

Aşırı kalsiyum alımı vücuda zararlı mı?

Aşırı kalsiyum alımı böbrek taşı ve atardamarlarda kalsiyum birikimi gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Doğru miktarda kalsiyum almak önemlidir, bu nedenle sizin için ne kadar kalsiyumun doğru olduğu konusunda bir sağlık uzmanıyla konuşmanız önerilir.

Vegan beslenenler kalsiyumu nasıl besinlerden elde edebilir?

Kalsiyum oranı yüksek birçok vegan yiyecek vardır. Bazı vegan kalsiyum kaynakları şunları içerir: koyu yapraklı yeşillikler (kara lahana, lahana ve ıspanak gibi), tofu, tempeh, badem, Brezilya fıstığı, susam, tahin ve güçlendirilmiş bitki sütleri.

Hangi gıdalar en çok kalsiyum içerir?

Birçok gıda kalsiyum içerir, ancak bazıları diğerlerinden daha iyi kaynaklardır. İyi kalsiyum kaynakları arasında süt, peynir, yoğurt, ayran, kefir, badem, yeşil yapraklı sebzeler ve konserve balık bulunur.

Sütte ne kadar kalsiyum var?

Çoğu süt türü, bir bardak sütte yaklaşık 300 mg kalsiyum içerir.

Yoğurtta kalsiyum ne kadar?

Yoğurt, çoğu markanın yarım fincan porsiyon başına yaklaşık 150 mg içerdiği iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

Ayrandaki kalsiyum miktarı nedir?

Ayran, çoğu markanın fincan başına yaklaşık 300 mg içerdiği iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

Peynirde kalsiyum ne kadar?

Peynir iyi bir kalsiyum kaynağıdır ve çoğu türü ons başına yaklaşık 200 mg içerir.

Kefirde kalsiyum ne kadar?

Kefir, çoğu markanın fincan başına yaklaşık 30 mg içerdiği iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

BİZİ TAKİP EDİN!

YORUMLARINIZ BİZİM İÇİN DEĞERLİ

Yorum Yap

Yorum Yap